MIGRENOS
PRIEŽASTYS IR
VEIKSNIAI

Tikslios migrenos priežastys nėra gerai žinomos, tačiau manoma, kad šios būklės atsiradimui įtakos gali turėti cheminių medžiagų ir nervų pokyčiai smegenyse.

Migreną gali paskatinti daugybė skirtingų veiksnių, tarp kurių:

  • Amžius – migrena dažnai vystosi paauglystėje ir labiausiai paplitusi 25–55 metų amžiaus grupėje
  • Genetika – rizika didėja, jei šeimoje kas nors sirgo migrena
  • Lytis – moterims migrena pasireiškia tris kartus dažniau nei vyrams

KAS
SUKELIA
MIGRENĄ?

Migrenos priežastimi gali tapti bet kokios oro permainos, reakcija į maistą ir pan. Kiekvienam žmogui migreną sukelia skirtingos priežastys, tačiau kai kurios iš jų paplitusios labiau.

IŠSKLEISTI VISUS / SUSKLEISTI VISUS

Stresas 

Fizinis ir emocinis stresas dažnina migreną. Kai kuriems žmonėms migrenos simptomai gali pasireikšti iš karto po didelio fizinio krūvio, pavyzdžiui, kai pernelyg intensyviai pradedama sportuoti, ypač jeigu nesate įpratę prie tokio krūvio.

Migrena dažnėja stiprių teigiamų ir neigiamų emocijų metu. Sergantiesiems dažnais migrenos priepuoliais neretai pasireiškia nerimo ar depresijos požymiai.

Miegas 

Jūsų miego įpročiai gali turėti įtakos migrenai; pasikeitus miego režimui ar atsiradus būtinybei atsibusti naktį migrenos priepuoliai gali padažnėti. Geras nakties poilsis yra labai svarbus. Beje, migrenos priepuolius gali tiek per mažai miego, tiek per ilgas miegojimas. Miego įtaką migrenai galite sumažinti geriau suplanuodami keliones, nedirbdami po darbo ir vengdami per ilgai miegoti savaitgaliais. Pagrindinis savaitgalio migrenos retinimo būdas – atsikelti ne vėliau nei valandą nuo įprasto kėlimosi darbo dienos metu.

Maistas 

Deja, maisto produktai, kurie sukelia migreną, mums labiausiai patinka. Tai šokoladas, sūris, citrusiniai vaisiai ir jūros gėrybės. Taip pat turėtumėte vengti kai kurių maisto priedų – pavyzdžiui, saldiklio aspartamo bei skonio stipriklio mononatrio glutamato. Dažnas kofeino vartojimas ir alkoholis taip pat žinomi kaip migrenos sukėlėjai.

Beje, skaudant galvą dažnai nesinori valgyti ir gerti, tačiau dehidratacija ir dėl maisto trūkumo sumažėjęs cukraus lygis kraujyje kaip tik gali sukelti migreną. Todėl rūpinkitės savimi ir stenkitės prisiminti, kad turite valgyti ir gerti.

Pojūčių dirgikliai 

Viskas, kas veikia jūsų pojūčius – prisilietimas, kvapas, skonis, regėjimas, klausa, – yra pojūčių dirgikliai. Tai gali būti:

  • Ryškios šviesos
  • Skardūs garsai
  • Stiprūs kvapai
  • Mirksinčios švieselės

Aplinkos veiksniai 

Aplinkoje taip pat yra veiksnių, galinčių sukelti migreną, pavyzdžiui:

  • Oro / klimato permainos
  • Tvankus arba dūmų prisotintas oras

Vaistiniai preparatai 

Dalis vaistinių preparatų gali paskatinti migrenos priepuolius:

  • Kai kurie kontraceptikai
  • Pakaitinė hormonų terapija

Hormonai estrogenai ir progesteronas įvardijami kaip reikšmingi migrenos sukėlėjai moterims. Kai kurios moterys jautriau reaguoja į šių hormonų svyravimus menstruacinio ciklo metu, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos migrenai. Kaip ir vartojant bet kokius vaistus, būtina pasitarti su gydytoju, koks migrenos kontrolės būdas jums labiausiai tinka, ypač jeigu vartojate hormoninius preparatus ar kontraceptines tabletes.

KAIP
NUSTATYTI
MIGRENOS
VEIKSNIUS

Migreną sukeliantys veiksniai kiekvienam asmeniui yra specifiniai, todėl ne visada lengva juos identifikuoti, juolab kad tas pats veiksnys ne visada sukelia migreną.

Dar sudėtingiau juos nustatyti, kai susiduriama ne su vienu veiksniu, o su jų deriniu. Pavyzdžiui, į krūvą gali susidėti darbas, aktyvus socialinis gyvenimas, menstruacinio ciklo ar aplinkos pokyčiai. Visgi atsekti migreną sukeliančius veiksnius, turint rankose teisingas priemones, įmanoma.

SIMPTOMŲ
FIKSAVIMAS
MIGRENOS
DIENYNE

Migrenos dienynas yra vienas iš būdų atrasti, kokie galimi veiksniai jums sukelia migreną. Naudodamiesi Migraine Buddy (Migrenos bičiulio) programėle, galite stebėti jus supančią aplinką, jūsų fizinę ir emocinę būseną bei mitybą.

Migraine Buddy programėlė padeda sekti:

  • Datą ir laiką, kada įvyko priepuolis
  • Migrenos rūšį

  • Ką valgėte ir gėrėte tą dieną
  • Kokie jūsų miegojimo įpročiai
  • Kokius vaistus vartojote tą dieną
  • Koks buvo oras, ar keitėsi slėgis, buvo vėjuota

Peržiūrėjus šiuos įrašus gali būti lengviau nustatyti migreną sukeliančius veiksnius ir parengti geriausią veiksmų planą, kuris padėtų išvengti dalies migrenos priepuolių.

  1. NHS Choices.Migraine. http://www.nhs.uk/conditions/migraine/Pages/Introduction.aspx [Last Accessed: October 2017]
  2. The Migraine Trust.Facts and Figures https://www.migrainetrust.org/about-migraine/migraine-what-is-it/facts-figures/ [Last Accessed: October 2017]
  3. Lipton et al. Migraine: Epidemiology, Impact, and Risk Factors for Progression. Headache 2005; 45: S3-S13
  4. The Migraine Trust. Common Triggers https://www.migrainetrust.org/about-migraine/trigger-factors/common-triggers/ [Last Accessed: October 2017]
  5. Migraine Action. Triggers. http://www.migraine.org.uk/information/triggers [Last Accessed: October 2017]
  1. Migraine. Migraine triggers: food and drinks. https://migraine.com/migraine-triggers/food-and-drinks [Last accessed October 2017]
  2. NHS Choices. Migraine Causes. http://www.nhs.uk/Conditions/Migraine/Pages/Causes.aspx Last accessed October 2017]
  3. The Migraine Trust. Migraine and the contraceptive pill. https://www.migrainetrust.org/living-with-migraine/coping-managing/contraceptive-pill/ [Last Accessed: October 2017]
  4. The Migraine Trust. Keeping a migraine diary. https://www.migrainetrust.org/living-with-migraine/coping-managing/keeping-a-migraine-diary/ [Last Accessed: October 2017]

Į viršų