GYVENIMAS
SU
MIGRENA

Migrena gali paliesti visus kasdienio gyvenimo aspektus. Ar jums pavyksta susidoroti su migrenos simptomais, išvengti priepuolius sukeliančių veiksnių darbo vietoje ir sėkmingai atlikti savo kasdienes pareigas? Kokie patarimai ir rekomendacijos jums padeda darbe išlikti, kiek įmanoma, produktyviems?

Ekspertai įvardija, su kokiomis svariausiomis problemomis jūs susiduriate, ir pataria, kaip kontroliuoti migreną darbe.

MIGRENA
IR DARBAS

Būti produktyviam šiais laikais pakankamai sunku. Perpildytos elektroninio pašto dėžutės, daugybė susitikimų ir be perstojo mus atakuojančios žinutės laisvai gali išmušti iš vėžių. Tuo tarpu migreną turintys žmonės susiduria su papildomu įtampos šaltiniu – darbe paprastai egzistuoja daugybė migreną sukeliančių veiksnių, todėl sunku išvengti streso, kurį kelia ši situacija. Deja, stresas – vienas iš svarbiausių migrenos veiksnių. Ar įmanoma darbe išvengti migrenos veiksnių, taip sumažinant priepuolių skaičių ir padidinant savo produktyvumą?

IŠSKLEISTI VISUS / SUSKLEISTI VISUS

Migrenos ekspertės – psichologė, besispecializuojanti neurologijos srityje, Dublino Trinity koledžo prof. Sabina Brennan ir Europos galvos skausmų aljanso prezidentė Elena Ruiz de la Torre – dalinasi patarimais kaip galėtumėte savo bendradarbiams paaiškinti migrenos poveikį ir kokiais išbandytais ir veiksmingais būdais įmanoma sumažinti migrenos veiksnių skaičių darbo vietoje.

Pradėkite savo dieną nuo pozityvios veiklos 

Vos atėję į darbą, dažniausiai iš karto puolame tikrinti savo elektroninį paštą, tačiau migrenos ekspertės tikina, kad tai žalingas įprotis, kadangi jis nukreipia dėmesį nuo svarbiausių dienos darbų.

Sabina Brennan rekomenduoja kiekvieną rytą pradėti atliekant vieną nedidelę užduotį, kuri suteiktų atspalvį visai dienai: „Prieš atsidarydami savo elektroninį paštą, išsirinkite iš savo darbų sąrašo vieną punktą. Jeigu tai darysite kiekvieną rytą, greitai pajusti privalumus, kadangi dieną pradėsite su pasitenkinimo jausmu, kad jau kažką padarėte“.

„Pojūtis, kad prarandate situacijos kontrolę, todėl įvykiai gali klostytis nenuspėjamai, gali sukelti stresą. Todėl būtina save kontroliuoti, – pridūrė specialistė. – Pasodinkite save į vairuotojo vietą, nereaguokite į visus kitus reikalavimus ir įsivaizduokite, kad ši darbo diena yra suplanuota ir nuspėjama“.

Lengviau pasakyti nei padaryti, tiesa? Psichologė su tuo nesutinka. Jei norite, kad jūsų darbo diena būtų produktyvesnė, išbandykite jos pasiūlymus:

  • Kiek įmanoma, suplanuokite laiką taip, kad tikrintumėte elektroninį paštą, atsakinėtumėte į skambučius, atliktumėte užduotis ir pietautumėte kasdien maždaug tuo pačiu metu
  • Sudarykite darbų sąrašą ir pažymėkite, kurie iš jų yra skubūs, o kurie gali palaukti
  • Didžiąją laiko ir energijos dalį skirkite skubiems darbams
  • Elektroninį paštą tikrinkite tik nustatytomis valandomis, pavyzdžiui, kas dvi valandas
  • Prisiminkite, kad darbus galite paskirstyti ir kitiems, neturite visko atlikti patys

Valdykite stresą 

Stresas – vienas iš svarbiausių migrenos veiksnių, todėl efektyvus jo valdymas gali padėti kontroliuoti migreną. Pasak psichologės, nedidelis stresas motyvuoja mus siekti savo tikslų ir įveikti kasdienius iššūkius. Tačiau jeigu su juo nesusitvarkote, lėtinis stresas gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą ir padidinti migrenos priepuolių riziką.

Taigi ką turėtumėte daryti pajutę, kad esate streso būsenoje? „Padarykite pertrauką darbe ir pajudėkite, – pataria galvos skausmų specialistė. – Išeikite pasivaikščioti, pageidautina į lauką. Nors gali atrodyti, kad tokiu būdu prarasite brangaus laiko, pabuvimas atviroje erdvėje padės jums susivokti ir rasti būdą, kaip grįžti į teisingą kelią“.

Ekspertės taip pat pataria pasinaudoti „mindfulness“ (dėmesingumo) ir meditacijos metodais. „Pajutę, kad esate apimti streso, keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Tai susilpnins jūsų reakciją į stresą, nuramins jūsų nervų sistemą ir padės adekvačiai įvertinti situaciją. Dėmesingumas laiko jus čia ir dabar, todėl mažiau tikimybės, kad mąstysite apie galimas neigiamas pasekmes, kas sukeltų tik dar didesnę įtampą“, – teigia smegenų veiklą tyrinėjanti psichologė.

Pašalinkite iš darbo aplinkos migrenos veiksnius 

Migrenos priepuolio tikimybę gali sumažinti nedideli pokyčiai darbo aplinkoje. „Neužsisėdėkite ilgai vienoje vietoje, – pataria su galvos skausmais dirbanti medikė. – Stebėkite, kad jūsų nugara būtų tiesi, nesikūprinkite. Dar geriau, jei sėdėjimą kaitaliosite su darbu stovint. Kompiuterio ekranas turi būti jūsų akių lygio aukštyje“.

Tuo tarpu jos kolegė psichologė duoda dar keletą paprastų patarimų, kaip tinkamai paruošti darbo vietą, kad išvengtumėte migrenos veiksnių:

  • Sureguliuokite kompiuterio monitorių, kad vaizdas ekrane kuo mažiau mirgėtų
  • Ekranas turi stovėti ne mažesniu kaip 50 cm atstumu nuo jūsų akių
  • Pasirūpinkite apsauga, kuri pašalintų ekrano blizgesį
  • Padidinkite šriftą arba procentą, kuriuo skaitote dokumentą, kad sumažintumėte įtampą akims
  • Reguliariai darykite pertraukas – atsistokite, pasirąžykite, pavaikščiokite.
  • Jeigu reikia, priminimus apie pertraukas užsistatykite mobiliajame telefone

Pietaukite sveikai ir ne savo darbo vietoje 

Kaip teigia neurologijos srityje besispecializuojanti psichologė S. Brennan, kūnas ir protas mėgsta pastovumą ir apibrėžtumą. Apie tai, koks svarbus mūsų savijautai ir sveikatai yra pastovus miego režimas, jau žinome, tačiau lygiai taip pat naudinga valgyti kasdien tuo pačiu metu. „Valgykite sveiką maistą, pageidautina, be maisto priedų ir konservantų. Pamirškite darbą pietų metu arba pietavimą prie savo darbo stalo. Puikus streso priešnuodis – pasivaikščiojimas gryname ore“, – pataria psichologė.

Puiki idėja pietauti ne vienam, o kartu su kolegomis – bendravimas tiek jums, tiek jūsų bendradarbiams suteiks galimybę kuriam laikui pamiršti apie darbą.

Kaip bendrauti su darbdaviu 

Neturėtumėte slėpti, kad kenčiate nuo migrenos. Jei darbdaviui atvirai papasakosite apie savo ligą, tikėtina, kad sulauksite jo supratingumo. Taip pat kartu su juo verta aptarti, kaip galėtumėte susikurti darbo aplinką be migrenos veiksnių.

„Svarbu pripažinti, kad migrena – sveikatos būklė, liga, tokia pati, kaip astma ar diabetas. Tai neurologinė būklė ir jūs neturėtumėte jaustis nesmagiai apie ją kalbėdamiesi. Nesigėdykite apie savo migreną pasisakyti darbdaviui. Paaiškinkite, kad jūs žinote veiksnius, kurie jums sukelia migreną, ir kokius sprendimus kartu galite rasti, kurie padės jums darbe išlikti produktyviems“, – ragina abi ekspertės.

  1. NHS Choices. Migraine. http://www.nhs.uk/conditions/migraine/Pages/Introduction.aspx [Last Accessed: November 2017

Į viršų